Vyberajte si pneumatiky, ktoré prešli testom kvality a spoľahlivosti

Zmenami v ročnom období si neprechádzajú len ľudia a zvieratá, no tiež autá, ktoré sa pripravujú na určitú etapu svojho života. Kým v lete majú na cestách voľnejšie fungovanie, tak v zimnom období majú práce vyše hlavy. Netýka sa to iba príslušenstva, ktoré ukrývajú pod kapotou, ale najmä pneumatík. Na tie sa v snehovej búrke a na zľadovatenej ploche spoliehame najviac, preto by sme im mali aj venovať väčšiu pozornosť. Výmena jedného typu za druhý nestačí, lebo kvalitu pneumatík treba podrobiť testom správnosti. Na čo všetko by ste mali pri prechode z leta na zimu dohliadať sa dozviete v texte.
Ak nemáte skúsenosti s prezúvaním pneumatík, tak sa objednajte na termín do pneuservisu, kde sa vám okrem tejto montáže môžu pozrieť aj na celkový stav vozidla a jeho komponentov. Určite s tým však neotáľajte, aby ste neskôr nemuseli pri prvom napadnutom snehu riešiť časovo vypätú situáciu. Je tiež možné, že servisy vás neprijmú, ak majú kopec ďalších objednávok a zákazníkov, ktorí si dohodli stretnutie ešte s predstihom mrznúceho obdobia. V prípade, že ste natoľko zdatní pri prezúvaní pneumatík, tak nezabudnite ani na ich správne uskladnenie. To robí veľké zázraky s kvalitou a životnosťou, lebo aj zlé uloženie spôsobuje opotrebovanie a nižšiu odolnosť na cestách. V aute by nemalo chýbať príslušenstvo ako zimné reťaze či škrabky na ľad. V zime rozhodne nesiahnite po fóliách na kolesá, ktoré sú akousi náhradou reťazí. Tie sú dobrým rozbehovacím prvkom na cesty, no na snehu podobne ako spreje sú na nič, lebo plnia iba kozmetickú funkciu. Ak ste sa predsa len dostali do pneuservisu, tak si určite dajte skontrolovať vyvažovanie kolies. Jeho nesprávne parametre môžu spôsobiť opotrebovanie niektorých častí vozidla. Možno sa pýtate, či je toto práve tá položka, na ktorú by ste mali utratiť peniaze, no vďaka celému procesu uchránite pneumatiky od poškodenia.
Ako otestovať kolesá po ich výmene?
Aby vaša prvá jazda po výmene kolies neskončila v priekope a následne návštevou pneuservisu, tak si malý test môžete spraviť aj doma. Plášte na pneumatikách sa rokmi opotrebúvajú, no nie z hľadiska teplôt ročných období, ale ich častým používaním na drsnom teréne. Špecialisti odporúčajú nepoužívať kolesá s viac ako šesťročnou životnosťou, avšak niektorí z nás majú schované doma v garáži aj kúsky, ktoré už dávno presahujú túto hranicu. To sa odvíja i od spôsobu jazdy vodiča a spôsobu akému dáva gumám zabrať. Ani výber novej pneumatiky nepodceňujte a všímajte si detaily. Rozhodujte sa tiež na základe toho, v ktorej oblasti krajiny žijete. Ak ide o chladnejšiu časť so sklonom prekvapiť snehom aj v letných mesiacoch, tak voľte kvalitný materiál s dobrými odolnými vlastnosťami na zľadovatenej a šmýkajúcej sa ceste. Tlak kolesa môže byť nebezpečný nielen pre cestujúcich v aute, ale i pre okoloidúce vozidlá. Pri podhustení nemusí pneumatika reagovať, tak ako za normálnych okolností, preto si dajte skontrolovať i túto položku.
Práve v závere roka zverejňujú niektoré spoločnosti a online portály štatistiky o tom, ako v testoch uspeli kolesá rôznych predajcov. Okrem kvality sa berie do úvahy tiež údržba pneumatík, na ktorú často zabúdame. Na základe nich sa potom môžete rozhodnúť a vybrať si ten správny model pre vaše auto.